Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan "Kaçak hacılar Suudi Arabistan'a ihbar edildi' iddiasına yalanlama

Güncelleme:
Abone Ol

Diyanet'in hac vizesi olmadan ibadetin için Suudi Arabistan'da bulunan Türk vatandaşlarını ihbar ettiği iddiası kamuoyunda infial yaratmıştı. Konuyla ilgili ilk kez konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş "Bir tane vatandaşımızı Mekke'de şikayet etmedik. Bu iddialarına mesnet teşkil eden bir video konuşması var. Hüseyin Hocamız burada kendisi. Sözleri, 2022 yılında yaşanılan şikayetlerin değerlendirilmesi hususları ile alakalıdır" dedi.

Hac döneminde Mekke-i Mükerreme'ye hac vizesi olmadan gelenlere yönelik Suudi Arabistan'ın uygulamalarından Türk vatandaşlarının da zarar görmelerine ilişkin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Biz Mekke'de hac döneminde hiçbir vatandaşımızı şikayet etmedik" dedi.

ERBAŞ TARTIŞMALARA NOKTAYI KOYDU

Bir gazetecinin sosyal medyada yer alan "kaçak hacı" videoları ve bu kapsamda "Diyanet'in Mekke'de Türk vatandaşlarını Suudi Arabistan mercilerine şikayet ediyor" iddiasını sorması üzerine Erbaş, geçen sene de hac vizesi dışındaki vizelerle "kural dışı" hac ibadeti konusunda büyük sıkıntıların yaşandığını hatırlattı.

"BİZ HAC İBADETİNİN TURİST VİZESİYLE YAPILAMAYACAĞINI DUYURDUK"

Suudi Arabistan'ın 2024 yılı hac hazırlıkları döneminde, ülkelere tanınan binde 1 kontenjanın dışında, bazı ülkelerden hac vizesiz kimsenin gelmemesi ile alakalı, bize gelen resmi talebini, defaatle kamuoyuna aktardıklarını belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bizim işimiz sadece hac zamanındaki sıkı tedbirleri duyurmak idi. Bizim ticaret veya seyahat vizesi almış kimseye, 'Arabistan'a gitmeyiniz' deme yetkimiz yok. Biz hac ibadetinin, bu tarz ticaret, turist vizesi ile yapılamayacağını duyurduk. Gelenler tabi burada çok büyük sıkıntılar yaşadılar.

"BİR TANE VATANDAŞIMIZI ŞİKAYET ETMEDİK"

Vatandaşlarımıza büyük sıkıntılar yaşatıldı. Biz Suudi Arabistan ayağında hiçbir şey yapmadık. Bir tane vatandaşımızı Mekke'de şikayet etmedik. Külliyen yanlış, en basit ifade ile gerçek dışı. Bir tane bile vatandaşımızı, Mekke'de biz kimseye şikayet etmedik. Bu iddialarına mesnet teşkil eden bir video konuşması var. Hüseyin Hocamız burada kendisi. O konuşma, 2023 yılının hac organizasyonundan 2 ay kadar önce Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda bizim ekip başkanlarımızı ve diğer görevlilerimizle yapmış olduğumuz seminerde, 2022 yılında yaşanılan şikayetlerin değerlendirilmesi hususları ile alakalıdır. Bu konuşmadaki sözleri, 2024 yılında Suudi Arabistan'da mercilerine şikayeti şekline dönüştürmek, tamamen çarpıtmadır. Çok büyük bir çarpıtmadır. Bunu ifade etmiş olayım" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Suudi Arabistan Ali Erbaş Mekke Hac Politika Güncel Haberler

1000

Yorumlar (56)

Çağatay Çetin:

Diyanet : Hıyanet

Yanıtla321K
İSKOÇYALI:

Sihirbaz işleri başkanlığının baş sihirbazı Ali E'yi nasıl bilirsiniz ey cemaati Müslim...?

18432
Ben bilmemm:

Suudilere verecek param yok. 1 kuruşum nasip olmasın suudilere. Haç sayesinde köşe x köşe oldular. Hacca umreye gitmeeeeemmm.

5347
VEFA:

Diyanet'e zerre kadar güvenim yok Bana göre Diyanet bütçeden kullandığı çok büyük kaynaklar itibarıyla bu halkın sırtındaki en büyük kamburlardan biridir.

Yanıtla5781K
Gjerj Kastoroiti:

hayal satarak kızına araba Porsche vs gibi ufak oyuncaklar hediye alıyor dil bile bilmiyor kendileri

291542
Özcan Özcan:

ALİ BEY VE DİYANETE ATEİZME-DEİZME HİZMETLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.

296165
Sessiz Sessizz:

Diyanet sistemi başlı başına hata. Koskoca yaratanin emrettigi dinin ulkedeki temsilcisinin cumhuebaskanliginin emrine verilmesi hatadir. Din ve devlet isleri birbirinden ayrilmiyor. Bu sistem yeni nesli islamdan uzak tutmak icin olusturulmustur.

22108
Selahattin Gurbuz:

Senin Allah bır dedegıne inanırım onun harıcı her lafın yalan ve yok hukmundedır

Yanıtla377755
Hakan Acar:

Ben ona da inanmıyorum.

32359
Özcan Özcan:

HAKAN GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM SENİ.TÜRKİYE DE BU KADAR ÇOK AYDIN GÖRMEK BENİ UMUTLANDIRIYOR YENİ NESİL ATEİST-DEİST GELİYOR.

19634
Tüm 56 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title