Haberler

Kızıldeniz'de tansiyon tavan! İsrail'e giden dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Güncelleme:
Abone Ol

Yemen'deki İran destekli Husiler, limanlara erişimin yasaklanması kararını ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail'e seyreden bir gemiyi hedef aldı. Saldırı sonucu geminin ciddi şekilde hasar gördüğünü ve batabileceğini aktaran askeri yetkililer, dev geminin füze ve İHA ile vurulduğunu duyurdu.

Yemen'deki İran destekli Husiler, İsrail'e seyreden bir gemiyi hedef aldıklarını ve geminin büyük hasar aldığını duyurdu.
Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, televizyonda yayınlanan konuşmasında, Kızıldeniz'de Tutor adlı İsrail'e giden bir gemiyi hedef aldıklarını kaydetti.

GEMİ CİDDİ ŞEKİLDE HASAR GÖRDÜ

Geminin İnsansız Hava Araçları (İHA) ve balistik füze ile vurulduğunu belirten Seri, saldırı sonucu geminin ciddi şekilde hasar gördüğünü ve batabileceğini söyledi.

YASAK KARARINI İHLAL ETTİLER

Seri, İsrail limanlarına erişimin yasaklanması kararını ihlal ettiği gerekçesiyle geminin füze ve İHA ile vurulduğunu ifade etti.

KIZILDENİZ'DEKİ DURUM

Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere'nin Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Kaynak: AA / Güncel

Tansiyon İsrail Yemen İran Dünya Haberler

1000

Yorumlar (10)

Accounting Dept.:

Birkaç türk armatör var etrafımda tanıdığım İsraile gemisini gönderen, offshore şirketler diye bilinmiyor tabi ayrı meziyet…

Yanıtla1310
Safe Safer:

Yav bunlar o gemilerin nereye gittiğini nereden biliyorlar

Yanıtla117
Kamil Selçuk Tuncer:

İstihbarat

217
YalancıSavar:

İslam ülkelerinin savaşacak askeri gücü yoksa bile istihbarat verecek kapasitesi vardır her halde.

15
VATANDAŞ:

İstihbarat denilen bir şey var

05
ismail Yasin:

sen haber vermiş olabilirsin..

30
ismail Yasin:

yiğitler... lafla değil eylem ile desteğini veren kahramanlar..

Yanıtla113
Mehmet Aksoy:

helal olsun ??

Yanıtla18
Mustafa Yılmaz:

ALLAH SIZINLE VE SUZINLE OLACAK İNŞALLAH

Yanıtla17
Muharrem Şahin:

Devamı gelsin inşallah

Yanıtla10
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title