Haberler

Çin ve Suudi Arabistan arasında dolara darbe vuracak para takası anlaşması

Son Güncelleme:
Abone Ol

Çin ve Suudi Arabistan arasında, ikili ticarette yerel para birimlerinin kullanımı için döviz takası anlaşması imzalandı. Buna göre üç yıllık anlaşma kapsamında 50 milyar yuan, (yaklaşık 6,97 milyar dolar) riyal karşılığı takas edilebilecek. İki ülke, özellikle doların egemen olduğu petrol ticaretinde yerel para birimlerini kullanma imkanı yakalayacak. Anlaşmanın dolara uluslararası piyasada darbe vurması bekleniyor.

İkili ticarette yerel para birimlerinin kullanımı için döviz takası anlaşmasına imza atan Çin ve Suudi Arabistan, 50 milyar yuan (yaklaşık 6,97 milyar dolar) riyal karşılığı takas edebilecek.

Çin ve Suudi Arabistan arasında para takası anlaşmasıÇin Devlet Başkanı Şi Cinping

ÇİN VE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDA DÖVİZ TAKASI ANLAŞMASI

Çin ve Suudi Arabistan, uluslararası piyasada doların egemenliğini bitirmek için dev anlaşmaya imza attı. İki ülke, karşılıklı ticarette yerel para birimlerinin kullanımı için döviz takası anlaşması imzaladı. Çin ve Suudi Arabistan'ın merkez bankalarından yapılan açıklamaya göre, üç yıllık anlaşma kapsamında 50 milyar yuan (yaklaşık 6,97 milyar dolar) riyal karşılığı takas edilebilecek.

AMAÇ PETROL TİCARETİNDE DOLARIN HAKİMİYETİNİ KIRMAK

Anlaşmanın karşılıklı uzlaşmayla uzatma opsiyonu bulunuyor. Çin ve Suudi Arabistan, özellikle doların hakim olduğu petrol ticaretinde yerel para birimlerini kullanma imkanına sahip olacak Çin, dünyanın en büyük enerji ithalatçısı konumunda bulunuyor. Pekin 2022'de Suudi Arabistan'dan 65 milyar dolar değerinde ham petrol satın almıştı.

Çin ve Suudi Arabistan arasında para takası anlaşmasıSuudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz

ÇİN'İN SON 1O YILDA İMZALADIĞI 30. ANLAŞMA

Anlaşma, Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) son 10 yılda imzaladığı 30. döviz takas sözleşmesi olma özelliğini taşıyor. Çin, daha önce Orta Doğu'dan Birleşik Arap Emirlikleri ile 2012'de, Katar ile 2014'te ve Mısır ile 2016'da benzer anlaşmalara gitmişti.

Çin ve Suudi Arabistan arasında para takası anlaşmasıÇin Merkez Bankası

RUSYA'YA UYGULANAN YAPTIRIMLAR ÇİN'İN FARKINDALIĞINI ARTIRDI

Çin, ABD ile artan ekonomik ve jeopolitik rekabet içinde dolara olan bağımlılığı azaltmak amacıyla dış ticarette yerel para biriminin kullanımı artırmaya yönelik adımlara hız verdi. Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan sonra Batı ülkelerinin Moskova'ya uyguladığı yaptırımlar, dış ticarette dolara bağımlılığın nasıl kötü sonuçlara yol açabileceğini gösterdi. Çin'in bu konudaki farkındalığı arttı.

Çin ve Suudi Arabistan arasında para takası anlaşmasıABD Merkez Bankası

FED'İN FAİZ ARTIRIMI YUANA İLGİYİ YÜKSELTTİ

Öte yandan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son yıllarda sık sık faiz artırımına gitmesi, uluslararası piyasada doların değerinin yükselmesine neden oldu. Yükselen ekonomiler, kur dönüştürme maliyeti daha ucuz olan yuan bazlı işlemlere yöneldi. PBoC'un verilerine göre, 2022'de yuan cinsinden uluslararası transferlerin miktarı yıllık yüzde 21,48 artışla 96,7 trilyon yuana (o günkü kura göre yaklaşık 14,14 trilyon dolar) ulaşmıştı. Sınır aşırı yuan ödemeleri sistemi üzerinden yıl boyunca 4,4 milyon para transferi yapılırken, transferlerin sayısı da önceki yıla göre yüzde 31,68 artmıştı.

Suudi Arabistan Uluslararası İlişkiler Finans Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title