Haberler

Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonuna yasak! Vergisi ödense de alınmayacak

Güncelleme:
Abone Ol

Yurtdışından telefon getirenler için yeni bir karar alındı. Karara göre birden fazla cep telefonu ile Türkiye'ye dönen yolcular, getirdikleri ikinci telefonu fazladan gümrük vergisi ödese de yurda sokamayacak.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen birden fazla cep telefonunun, fazladan gümrük vergisiyle yurda sokulması uygulamasına yasak geldi. Yeni düzenlemeyle kişiler, yurt dışından gümrük vergisi ödeyerek bile olsa yurda ikinci telefonu sokamayacak. İkinci telefona gümrükte el konulacak. Yolcu yeniden yurtdışına çıktığında el konulan telefon kendisine iade edilecek.

3 YILDA 1 ADET TELEFON GETİRİLEBİLECEK

Ticaret Bakanlığı, muafiyet fazlası getirilen cep telefonlarının vergi kaybı ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla uygulamada değişiklik yaptı. Cep telefonunun, yabancı misyon mensupları hariç, yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılması kaydıyla, üç takvim yılında 1 adet getirilebildiğine işaret edilen açıklamada, bu cep telefonunun da yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokulabildiği vurgulandı.

VERGİSİ ÖDENSE BİLE GETİRMEK MÜMKÜN OLMAYACAK

Açıklamada, bunun haricinde yolcu beraberinde hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenmesi suretiyle dahi cep telefonu getirilmesinin mümkün olmadığının altı çizildi.

İMEİ KAYDI YAPILMADAN KULLANILAN TELEFONLAR İÇİN ÖNLEM

Düzenlemeyle sadece yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya statüsünde olan bir adet cep telefonuna muafiyet tanınması uygulamasında değişiklik olmadığına vurgu yapılan açıklamada, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya beyana aykırı bir şekilde yurda sokulmak istenen ikinci cep telefonlarının İMEİ kaydı yapılmamak suretiyle kullanımı engellenemediği için bu kapsamdaki telefonun maktu vergileri ödenerek teslimi uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

TELEFONLAR 3 AY GÜMRÜK AMBARINDA BEKLETİLEBİLECEK

Açıklamada, "Bununla birlikte yolcu beraberinde muafiyet fazlası olarak getirilen cep telefonunun, yolcu tarafından tekrar yurt dışına çıkışında teslim alınmak istenmesi halinde Gümrük Kanunu'nda belirtilen 3 aylık süre boyunca gümrük ambarlarında bekletilmesi ve süre içerisinde yolcunun tekrar yurt dışına çıkarken beraberinde teslim edilerek iade edilmesi mümkün bulunmaktadır." bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Cep Telefonu Türkiye Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlunun duruşması ne zaman? ABD, Eylem Tok ve oğlunu Türkiye'ye iade edecek mi? 2024- 2025 Süper Lig ne zaman başlayacak? Süper Lig fikstürü açıklandı mı? KPSS sınavları ne zaman? KPSS lisans, ön lisans, ortaöğretim sınavları ne zaman yapılacak? Lol çöktü mü? 18 Haziran League of Legends sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Türkiye - Gürcistan maçı canlı izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇI HD İZLEME LİNKİ 18 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Valorant çöktü mü? 18 Haziran Valorant sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm!
1000

Yorumlar (8)

Davut YALANCI:

Vay beee. Adamlar sineğin yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağını bile sıkıp alacak kadar gözünü karartmışlar. Deli dumrul bile belki de bu kadar insafsız değildi. Her şeyi tekel gibi kendim sömüreceğim diyor. Bir de stokculuk yasak diyorlar. Siz de aynısına benzer bir sistem yapmışsınız. Her şeyi ucuza al, üç katına zorla vatandaşa kakala. Dünya piyasası ucuz ama oradan alman da yasak ... kardeş ötv al tabi, vergi de al. Ama üç dört kat ne ya

Yanıtla6159
yusuf öztürk:

Başka ne işe yararlar ancak milletin ihtiyaçlarını kısıtlamaya bu şekilde ekonomi düzeltecekler

Yanıtla7105
HAYAL MEYAL:

Yaww arkadaş hem sen her sene sen açıyorsun kapanan telefonu hemde diyorsun ki yurtdışından gelen telefonlara önlem.şuan piyasada yurt dışı olmayan zor herkez kaçak kullanıyor.sıfır iphone alıyor en aşağı 1.5 2 sene kullanabiliyor.bunlara musade vermeyin sadece ve sadece 3 ay kullanılsın o zaman gör kimse alıyormu kaçak

Yanıtla236
Doğrucu:

İyi patladı türkiye artık sinekten yağ çıkartıyor her yerden gaz petrol çıkartıcazz derken :))

Yanıtla124
Vatandaşın biri:

Böyle devam edin! Çok güzel çuvallıyorsunuz

Yanıtla019
Tandogan Dogan:

bu ulkeye yaziklar olsun..

Yanıtla214
Realist:

Iphone koruma kanunu diyelim !! Iphone'na odenen vergi parasiya 1 tane daha iphone bir oppo satinalinabiliyor yurtdisinda.

Yanıtla113
Erhan Dündar:

Desene Almanya’daki amcadan haladan dayıdan telefon istemeyin onada el koyduk deyin elbirliğiyle.

Yanıtla03
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title