Haberler

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Güncelleme:
Abone Ol

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla birlikte fahiş fiyat uygulayan işletmelere verilen cezalar 100 bin liradan 1 milyon liraya çıkarıldı. Öte yandan stokçuluk yapanların cezası da 1 milyon liradan 12 milyon liraya yükseldi.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildi.

CEZALAR 12 MİLYON LİRAYA KADAR ÇIKACAK

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikle, üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılamasına dair hükme aykırı hareket edenlere, her bir aykırılık için 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulamayacağı hükmüne aykırı hareket edenlere her bir aykırılık için 1 milyon liradan 12 milyon liraya kadar ceza verilebilecek.

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

CEZA OLARAK İŞ YERLERİ 6 GÜNE KADAR KAPATILABİLECEK

Ticaret Bakanlığı, bu hükme bir takvim yılı içinde en az 3 defa aykırı hareket ederek idari para cezası uygulanan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin iş yerlerini 6 güne kadar kapatmaya yetkili olacak. İdari para cezalarının bir takvim yılına ilişkin toplam tutarı; işletmenin küçük ölçekli olması durumunda 20 milyon liradan, orta ölçekli olması durumunda 200 milyon liradan, büyük ölçekli olması durumunda 1 milyar liradan fazla olamayacak.

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu'nda yapılan değişiklikle, aykırı ürün ihraç edenlere, ürün güvenliğine ilişkin aykırılıkta 240 bin 566 liradan 2 milyon 405 bin 665 liraya kadar; diğer aykırılık durumlarında 96 bin 226 liradan 962 bin 265 liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: AA / Turan Yiğittekin - Ekonomi

Tbmm Genel Kurulu Ekonomi Güncel Haberler

1000

Yorumlar (40)

JokerAllame:

Sarayda ki ısrarları kim engelleyecek onuda söyleseniz keşke !!!!

Yanıtla187282
dikduran adam:

sen git ana kraliçenizin ingilteredeki buckingam sarayının masrafını tut

2230
Seko:

Zaten olması gereken bu neden müjde olarak veriliyor

530
Güray Dilli :

Ceza ile olmuyor. Kapatma yoksa etkili olmaz. Cezayı ürün fiyatına ekleyip yine bize ödetirler

Yanıtla5335
Ben bilmemm:

Uygulanmayan yüzlerce kanuna bir yenisi eklendi. Olay bu. Aşırı sevinmeyin.

324
ZİYA BAŞKAN:

para cezası ile önüne geçemezsiniz

Yanıtla8220
Hek Tor:

Sadece esnafa fahiş fiyat cezası kesilmekle kalmamalı, vergi ve cezaları da ''Tüvik'' verilerine göre değil de fahiş oranda arttıran hükümete de ceza kesilmeli...

22149
İsa Taş:

Ne inanıyorum nede bir umudum var ya tutarsa misali

Yanıtla10191
FA null:

idam

Yanıtla3573
Nurettin Şimşek:

Denetim sıfır herkes menfaatiyla mesgul

Yanıtla261
Tüm 40 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title