Haberler

Kamu personeli için yeni dönem! Fazla mesai ücreti yok, bunun yerine denkleştirme yapılacak

Güncelleme:
Abone Ol

Yeni tasarruf genelgesine göre; kamu personeli zorunlu haller dışında fazla mesai ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak. Memurlara toplu sözleşmede öngörülen koruyucu giyim ve donanım malzemeleri ayni yardım şeklinde verilecek. Bu yardım karşılığında çek, kupon ve benzeri ödeme araçları kullanılmayacak ve nakdi bir ödemede bulunulmayacak.

Önceki gece yarısı Resmi Gazete'de yayımlanan tasarruf genelgesiyle kamu personeli için de yeni bir dönem başladı. Buna göre, artık zorunlu haller dışında kamu personeline nöbet ve fazla mesai yaptırılmayacak. Kamu işçisi izinlerini yıl içinde kullanacak. Toplu taşıma olan yerlerde servis hizmeti bitirilecek. Dışarıdan servis alınıyorsa sözleşmenin bitimi beklenecek.

ÇALIŞANIN DENKLEŞTİRME YAPMASINA ÖNCELİK VERİLECEK

Genelgeye göre, kamuya personel alımında bir önceki yılda emeklilik, istifa, ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma dikkate alınacak. Mahalli idarelerde de ilgili mevzuatta yer alan norm kadro ilke ve standartları ile yıllık toplam personel giderleri hakkındaki oranlar esas alınacak. Kamu personeli zorunlu haller dışında fazla çalışma ücreti ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak. Fazla mesai yaptırılması durumunda da çalışanın serbest zaman ve denkleştirme yapmasına öncelik verilecek.

SÜRE 2 AY OLARAK ÖNGÖRÜLÜYOR

Hürriyet'te yer alan habere göre; İş Kanunu'na göre fazla çalışma yapan işçi isterse, zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat 15 dakika veya bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak kullanabiliyor. Denkleştirmede ise işçiyle işverenin anlaşması şartıyla, haftalık 45 saat olan çalışma süresi, haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak şartıyla dağıtılıyor. Bu halde, yoğunlaştırılmış iş haftası veya haftalarından sonraki dönemde işçi daha az sürelerle çalıştırılarak denkleştirme yapılıyor. Denkleştirme süresi iki ay olarak öngörülüyor.

BİRİKMİŞ İZİNLER ERİTİLECEK

Tasarruf genelgesine göre artık kamu işçilerinin yıllık izinleri ilgili yıl içinde kullandırılacak. Daha önce kullanılmayan izinler ise azami 3 sene içinde kullandırılacak. Kamu görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu uyarınca verilen koruyucu giyim ve donanım malzemeleri sadece o işleri yapanlara verilecek, ayrıca çek, kupon veya nakdi ödemeyle yapılamayacak. Kamuda derece yükselmesini düzenleyen atamalar da sadece yönetici kadrolarıyla sınırlı tutulacak.

SERVİS DÜZENLEMESİ SİL BAŞTAN;

Personel servisleriyle ilgili de bir dizi tasarruf düzenlemesine gidildi. Bu önlemler şöyle sıralandı:

  • Savunma ve güvenlik hariç toplu taşıma olan yerlerde personel servisi sonlandırılacak, hizmet alımı yoluyla sağlanan servisler ise sözleşme bitimine kadar sürecek.
  • Yakın yerleşkelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının personel servis hizmeti birlikte ihale edilecek.
  • Servisten yararlanan kişi sayısı aracın kapasitesinin yüzde 70'inin altındaysa o hatta servis verilmeyecek.
  • Personel servisi ihalelerinde model yılı yeni olmayan araçlara öncelik verilecek.

SERVİSİ KALDIRILANA DESTEK VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da yeni servis düzenlemesiyle ilgili dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Servisleri kaldırılacak çalışanlara ekonomik olarak destek sunulacağını ifade eden Yılmaz, "Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil, bir sınır getiriliyor. Ne kadar eksildiyse o kadar istihdam yapılacak. Bunu aşmamak istiyoruz. Kamuda 5 milyonun üzerinde çalışan var. Bir de personel harcamaları tek seferlik değil, sürekli harcamayı gerektiren hususlar. Kamu hizmetlerini aksatmadan belli bir dönem için böyle bir sınır getirdik. Günün ihtiyacına göre planlama yapılmış olunacak. Şu an devam eden servisler süresi doluncaya kadar devam edecek. Toplu taşıma konusunda kamu çalışanlara destek sunulacak" dedi.

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Ekonomi

Söz Gündem İş Dünyası Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Ayıbalığı Koyu – Mordoğan nerede, nasıl gidilir? İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? #127958 İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Dolungaz koyu nerede, nasıl gidilir? #9969 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? #9728 İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Bodrum Koyu Plajı nerede, nasıl gidilir? #127958 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Paşalimanı plajı nerede, nasıl gidilir? #127754 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? #127754 İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Mimoza Koyu nerede, nasıl gidilir? #127965 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Kocakarı plajı nerede, nasıl gidilir? Ortaokulda sınıfta kalma var mı? Ortaokulda sınıfta kalınıyor mu, kaç gün devamsızlık hakkı var? Bugün voleybol maçı var mı? 13 Haziran kimin voleybol maçı var? Bugün hangi voleybol maçı var? Can Yaman Instagram hesabını neden sildi? Cam Yaman sosyal medya hesaplarını neden kapattı? YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2024? TYT-AYT sınav sonuçları açıklandı mı? EURO 2024 ne zaman başlıyor? EURO 2024 maçları nerede oynanacak? #9917 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası açılış maçı ne zaman? Almanya-İskoçya maçı saat kaçta, hangi kanalda? Kurban Bayramı tatili ne zaman bitiyor? Kurban Bayramı tatili kaç gün, mesai ne zaman başlıyor? KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALI? Kurban etini buzluğa atarken nelere dikkat edilmeli? DOMİNİK CUMHURİYETİ- TÜRKİYE MAÇI İZLE | Dominik Cumhuriyeti- Türkiye voleybol maçı ne zaman, saat kaçta? #127952
1000

Yorumlar (72)

Yasin Parlak:

valla bir ogretmen maasi kadar ek ders ve nöbetlerden para aliyor guzel olur bunuda engellerler insallah

Yanıtla219358
Orion Onion:

Bilip bilmeden her konuda konuşmayı sever bizim millet. Kıskançlığından dolayı herhalde. Noldu öğretmen olamadın için de ukte mi kaldı da ek ders diye bir şey olduğunu araştırıp öğrendin. Öğretmen haftasonu okula gelip senin çocuğuna ders veriyorsa hayrına mı verecekti ? Atıyorum benim okul 34km ilerde. Aldığım ek ders 77 lira. Mazotumu bile karşılayamıyor. Sen ne anlatıyon. Valla eğitim şart. Çok cahil iyi değil toplumda. Sonra ağzı olan her konuda fikir sahibi oluyor

189237
Arifcan Balıkcı:

Ben öğretmenim dediğiniz gibi hiç olmadı.

160166
Murat DOĞAN:

sen evinde 1 çocugunla ilgilenemzken yeri geliyor 40 öğrenciyle ilgilenilyor sen evde uyurken gece ders notları sınavlar hazırlanıyor geceleri ögretmenle ilgili sorununmu var

141120
Özcan Özcan:

yasin al şu buz gibi sodayı iç,hazımsızlığa bire bir.

84109
Celadin TALAY:

Bir öğretmenin mesaisinden söz edeceğine huzur hakkı adı altında 5/6 maaş alandan bahset veya 1425 lira maaş alan Thy genel müdüründen bahset

50130
Çavuş Kenan:

Sallama

3454
Cemalettin Solaçeken :

10 yerden maaş alanlara da bir düzenleme yapaydınız, çalışanın ümüğünü sıka sıka nefesini kestiniz zaten..

Yanıtla11319
Ne Demeli:

Bu genelgeden elde edecekleri tasarruf miktarını gerçekten merak ediyorum.

466
Temel Temel:

ne demeli: buradan edşlecek tasarruf 100 milyar TL dediler. kur korumalı mevduata 2 yılda 15 katı para verdiler zengini sevindirdiler. şimdi tasarruf çalışanın emeklinin asgari ücretlinin sırtına yükleniyor

27
Tüm 72 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title