Haberler

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Güncelleme:
Abone Ol

Küresel boyutta seyreden ve günden güne derinleşen ekonomik kriz Türkiye'de de vatandaşları bir hayli zorlarken, asgari ücretle ilgili ortaya atılan yeni iddia kulisleri hareketlendirdi. Haziran sonuna kadar zam yapılmaması durumunda reel alım gücünün 13 bin 558 liraya kadar düşeceğini belirten kaynaklar, asgari ücretin temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkarılacağını öne sürdü.

Küresel ekonomik krizin etkileri Türkiye'de de yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı gibi büyük sıkıntılara neden olurken, yaşanan sorunlar 31 Mart yerel seçimlerine de yansıdı.

ANKARA BU İDDİAYI KONUŞUYOR

İktidar kanadı ekonomik sıkıntıları gidermek adına art arda hamleler yaparken, Ankara kulislerine düşen son iddia da büyük ses getirdi.

"TEMMUZ AYINDA ARA ZAM GELİYOR"

Ekonomi yönetiminin haziran sonuna kadar zam yapmaması durumunda asgari ücretin reel alım gücünün 13 bin 558 liraya kadar düşeceğine işaret eden kaynaklar, asgari ücretin temmuz ayında yapılacak ara zamla birlikte en az 21 bin 320 lira seviyesine çıkarılacağını öne sürüyor.

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ

2024 net asgari ücret 49 artışla 17.002 lira olmuştu. Böylece 2024 yılında asgari ücretin işverene maliyeti 7.741 lira artarak 23.502 lira oldu. Buna göre, brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, 17 bin 2 lira 12 kuruşunu net asgari ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşunu SGK primi ve 200 lira 3 kuruşunu işsizlik sigortası primi oluşturdu. Brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücrete, 3 bin 100 lira 39 kuruş SGK primi (işveren payı) ile 400 lira 5 kuruş işveren işsizlik sigorta primi kalemleri de eklenince yeni asgari ücretin bir işçi için işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruş oldu.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Asgari Ücret Türkiye Ekonomi Zam Finans Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlunun duruşması ne zaman? ABD, Eylem Tok ve oğlunu Türkiye'ye iade edecek mi? 2024- 2025 Süper Lig ne zaman başlayacak? Süper Lig fikstürü açıklandı mı? KPSS sınavları ne zaman? KPSS lisans, ön lisans, ortaöğretim sınavları ne zaman yapılacak? Lol çöktü mü? 18 Haziran League of Legends sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Türkiye - Gürcistan maçı canlı izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇI HD İZLEME LİNKİ 18 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Valorant çöktü mü? 18 Haziran Valorant sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm!
1000

Yorumlar (61)

Murat Yılmaz:

Türkiye'den başka hangi ülkede kriz var bilen varmı?Küresel kriz diyorlar ve ben buna inanmıyorum..

Yanıtla93860
POYRAZ GÜN:

"Alamanya'da çoğ böyük kıriz va, bizi gısganıyolaaaa. Rafla bomboş. Millet sokaklada yatıyolaaa. Bizim egonomi uçuyooo..." Hâlâ bu palavralara inanan insanlarla aynı ülkede yaşıyoruz.

49427
YalancıSavar:

Her yerde petrol fiyatları aynı başka ülkelerde kriz olmuyor ama Türkiye de oluyor. NEDEN? Çünkü içeride fiyatla oynayan manipüle eden. fırsatçılık yapan. ABD ve Avrupa FON larıyla stokçuluk yapıp gerekirse ürünü dereye döken, hükümeti indirmeye çalışan küresel bir güç operasyonları var...

7524
Kadir Tokay:

Poyraz Gün helal olsun çok güzel özetlemişsin ??

1681
Gamer Amca Tv:

3. dunya ulkelerinin tamamında var kriz

123
Murat Yıldırım:

Sn Ecevit in kıymetini bilemedik…

Yanıtla167535
Saban Simsek:

dogru 1999 depreminde toplanan yrdim paralariyla memur maaşlari ödenmişti

310262
Murat Yıldırım:

Bahsettiğin şeyin doğruluğunu bilemiyorum. Hükümetler hep para yardımı toplarlar. Vergi koyarlar alıştık :) Ayrıca Kıbrıs harekatını 2 kez yaptı, Apo yu yakaladı. İşçi tazminatları ile ev sıfır araba alınır para kalırdı. Şimdi ikinci el araba ancak alınır.

51270
Es Es:

Şaban.. en azından ülkeyi pare pare satmadı. Hiç bir devletin malını ekonomi zordada olsa özeleştirip yabancılara vermedi. Hiç bir yabancıya para karşılığında vatandaşlık vermedi bae ye katarın kuçagına oturmadı

538
YalancıSavar:

Ya nbe Demezsin. 20 tane Banka battı da o batık bankaların paraları nı hala ödüyoruz.

2115
Tüm 61 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title