Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Güncelleme:
Abone Ol

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle Bakanlığına bağlı mal müdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdiğini belirterek, "İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 mal müdürlüğünün kapatılması sağlanacak" dedi.

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf ve verimlilik çalışmaları kapsamında mal müdürlüklerinde yapılacak çalışmaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

"MÜDÜRLÜKLERİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI TALİMATI VERDİM"

Bakanlığının taşra teşkilatlardan birisi olan mal müdürlüklerinin, muhasebe ve diğer saymanlık hizmetleri sunduğunu anımsatan Şimşek, "Tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle birlikte Bakanlığıma bağlı mal müdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdim. İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 mal müdürlüğünün kapatılması sağlanacak. Mal müdürlüklerinin yaptığı görevler, bundan böyle hizmet birleştirilmesiyle il merkezlerinden veya belirli kriterlere göre seçilmiş başka bir mal müdürlüğümüz tarafından yerine getirilecek" diye konuştu.

"GEREKSİZ HARCAMALAR ÖNLENECEK"

Bakan Şimşek, Bakanlığının taşra teşkilatlarının yeniden yapılandırılması kapsamında yapılacak bu değişiklikle kamuda kaynak kullanımında etkinlik sağlanması, hizmet kalitesinin artırılması, teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme ile personel ve iş gücü yönetimi gibi hedeflere ulaşılmasının amaçlandığını ifade etti. Atılan adımla, taşra teşkilatlarına tahsis edilen kaynaklarda önemli bir tasarruf sağlanacağına işaret eden Şimşek, "Kaynaklar daha verimli kullanılacak, gereksiz harcamalar önlenecek. Hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerin hızlanmasını ve hata oranlarının azalmasını sağlayacak. Böylece vatandaşlarımıza sunulan kamu hizmeti kalitesi daha da yükselecektir." değerlendirmesini yaptı.

"ÇALIŞANLARIMIZ UYGUN ALANLARDA İSTİHDAM EDİLECEK"

Şimşek, yeni teknolojik sistemlerle kamu mali yönetiminde dijital dönüşümü hızlandıracak ve bilişim teknolojilerinin etkin kullanımını teşvik edeceklerini aktarırken, bu dönüşümün, kamu hizmetlerinin daha şeffaf ve izlenebilir olmasına önemli katkı sağlayacağını vurguladı. Bu kapsamda iş gücü yönetiminin önemine de dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti; "Yeni düzenlemeyle personel kaynaklarımız daha verimli kullanılacak ve çalışanlarımızın yetkinliklerine uygun alanlarda istihdam edilmesi mümkün olacak. Böylece iş gücü verimliliği daha da artırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak taşra teşkilatlarımızın yeniden yapılandırılmasıyla ülkemiz kamu mali yönetim sistemine önemli katkılar sağlanacağına inanıyoruz. Tasarruf tedbirlerine ilişkin genelge kapsamında kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimlilik için biz de Bakanlık olarak önemli bir adım atmış olduk. Bakanlığım bünyesindeki bu faaliyetlere devam edeceğim. Teknoloji ile kamuyu küçültürken, hizmet kalitesinden de ödün vermeyeceğiz, müdürlüklerimizin bugüne kadar yürüttüğü hizmetlerde hiçbir şekilde aksama olmayacak."

Kaynak: AA / Güncel

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

1000

Yorumlar (115)

Uzman:

Muhtarlıklar kapatılmalı israfın önüne geçilecekse buradan başlanmalı.

Yanıtla151K
Yusuf Abi Abi:

muhtarlıklar belediyelerin binde biri kadar bile israf yapmıyor, bir gariban olunca muhtara soroyourz, muhtar olmasa muhatap olmaz

60176
Muzaffer Akın:

Yusuf muhtarsin herhalde gereksiz e devletten herseyini hallediyorum en son ne zaman muhtarlara isim düştü hatırlamıyorum

5268
vatandaş:

Bencede köyler hariç seçilenler hemen kapatılsın.

156
Vatan Daş:

3-5 Astronomik maaş alan kişilerin maaşlarıda kesilsin. Bu milletin hakkını yemekten bıkmamış insanlardan arındırılsın memleket. Devleti üreten devlet haline getirin satmayın herşeyi ozaman düzelir herşey

02
murat dural:

önce sarayları kapatalım orada fazladan çalışan birçok kişi var boşa masraf gidiyor?

Yanıtla235751
Luckyboom:

Çankaya var neyine yetmiyor, çay bahçesi ne alaka?

172470
Goethegitme:

Dogru çay bahcelerinde agirlayalim yabanci devlet adamlari

350269
Ben bilmemm:

Diyanet bütçesi yarı yarıya azaltılmalı ve personel sayısı azaltılmalı. Kullanım içinde olan araçların yarısı satılmalıdır.

71212
KILIÇ ASLAN:

Saray kapanır mı, habire yenileri ekleniyor

64164
Tüm 115 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title