Haberler

Yeni Yargı paketinde dikkat çeken detay! Kadınlar eşlerinin soyadı yerine kendi soyadlarını taşıyabilecek

Güncelleme:
Abone Ol

AK Parti tarafından önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'nde dikkat çeken bir "soyadı" detayının yer aldığı öğrenildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un da belirttiği 60'tan fazla maddeden oluşan yeni yargı paketinde bahsi geçmeye başlayan maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 60'tan fazla maddeden oluşan bir yargı paketi üzerinde çalıştıklarını bildirmişti. Düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren de bir çok hususun yer aldığını aktaran Bakan Tunç'un bilgi verdiği yeni yargı paketinde dikkat çeken bir "soyadı" detayının da bulunduğu öğrenildi. Meclis'e sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'ndeki ilgili maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

8. YARGI PAKETİ'NDE BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ DÜZENLEMELER

Ak Parti'nin Meclis Başkanlığı'na sunacağı 8. Yargı Paketi'nde ceza yaptırımlarının etkinliğinin artırılmasından, tazminat komisyonunun alanın genişletilmesine kadar pek çok alanda önemli düzenlemeler yer alıyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yargı paketine ilişkin soru üzerine, Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı çalışmalarının 3-4 aydır sürdüğünü belirtmişti. "Yargı Reformu Strateji Belgemiz ve İnsan Hakları Eylem Planı, Türkiye Yüzyılı'nın ilk belgeleri olacak" ifadelerini kullanan Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız kamuoyuyla paylaştıktan sonra o hedefler doğrultusunda biz yasamayı ilgilendiren hususları milletvekillerimizin takdirine sunacağız, yürütmeyi ilgilendiren idari uygulamaları da yürütme olarak hangi bakanlığa düşüyorsa bunların bir hedef olarak gerçekleşmesi için gayret içerisinde olacağız" diye konuşmuştu.

YENİ YARGI PAKETİ 60'TAN FAZLA MADDEDEN OLUŞUYOR

Söz konusu kanun paketine ilişkin çalışmaların sürdüğünü bildiren Tunç, düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok hususun yer aldığını aktardı. Yargı Reformu Strateji Belgesini beklemeden önce kanunlaşması gereken hususlar bulunduğunu ifade eden Tunç, "Şunu ifade edebilirim, 60'tan fazla maddeden oluşan bir paket söz konusu, taslak söz konusu. Milletvekillerimiz bunlara yenilerini ilave edebilir ya da uygun görmeyebilir. Takdir onların." dedi.

"1 AY CEZASI OLAN BİLE 12 GÜN CEZAEVİNDE KALACAK"

Özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması noktasında kamuoyunda büyük bir beklenti bulunduğunu, bu beklentinin karşılanması gerektiğini dile getiren Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü; "Suç, işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Yani 2 yılın altında cezaya hüküm giyen biri, koşullu salıverme süresiyle beraber denetimli serbestliği de dikkate aldığımızda hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor. Bu da toplumda bir cezasızlık algısına neden oluyor. Bu anlamda denetimli serbestlik süresini otomatik 1 yıl şeklinde değil de bir oran getirerek, beşte 1 olabilir, bu tabii milletvekillerimizin takdirindedir. 1 ay cezası olanın bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz. Bu bizim katıldığımız toplantılarda hep dile getirildi. Yine 2 yıl ceza alan birisinin özellikle koşullu salıvermesi 1 yıl. 1 yılın beşte biri denetimli serbestlik olduğunda da en az 9-9,5 ay gibi cezaevinde kalması, özellikle cezasızlık algısının ortadan kaldırılması açısından önemli diye düşünüyoruz. Teklif yasalaştığında cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından, bu suçları işleyenler bakımından cezaevinde kalma durumu söz konusu olacak."

TAZMİNAT KOMİSYONU GELİYOR

Adalet Bakanı Tunç, Anayasa Mahkemesince önce bazı kanunlara ilişkin iptal kararları verildiğini, ayrıca bazı hususlarda da düzenleme yapılması ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi. Söz konusu yasal düzenlemelere ilişkin takdir yetkisinin TBMM'de olduğunu hatırlatan Tunç, şunları kaydetti; "Uzun süren yargılamalar, hak mahrumiyeti neticesinde vatandaşlarımız Anayasa Mahkemesine gidiyorlardı. Anayasa Mahkemesinin son bir kararı oldu. Bu karar doğrultusunda da bir düzenleme yapmamız gerekecek. Bu da Tazminat Komisyonu kurulması. Vatandaşlarımız adil yargılanma hakkı, uzun süren yargılamalar neticesinde bir manevi tazminat talebinde bulunacaksa Anayasa Mahkemesine başvurmadan önce Adalet Bakanlığımızca kurulacak olan Tazminat Komisyonuna başvurup, hakkını orada alabilmesi... Komisyon kararı da tabii yargı denetimine açık olacak. Buna benzer çok sayıda düzenleme ihtiyacımız var, bu ihtiyaçlarımızı TBMM'nin takdirine sunacağız. Takdir milletvekillerimizin."

YENİ YARGI PAKETİNDE DİKKAT ÇEKEN "SOYADI" DETAYI

Öte yandan AK Parti'nin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunması beklenen 8. Yargı Paketi'nde dikkat çeken bir "soyadı" detayının da yer aldığı öğrenildi. Yeni yargı paketindeki söz konusu maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Politika

Meclis Tv AK Parti Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

TİP Kütahya adayı kim? 2024 Türkiye İşçi Partisi Kütahya Belediye Başkan adayı kimdir? TİP Konya adayı kim? 2024 Türkiye İşçi Partisi Konya Belediye Başkan adayı Bilal Ortakalaycı kimdir? TİP Kocaeli adayı kim? 2024 Türkiye İşçi Partisi Kocaeli Belediye Başkan adayı Hakan Koçak kimdir? 1 Mart 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Mart İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 1 Mart AFAD ve Kandilli deprem listesi! 1 Mart Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Mart Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 1 Mart 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Mart 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Mart Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 1 Mart 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 1 Mart Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 1 Mart İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 1 Mart Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 1 Mart Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! DEVA Partisi Bolu belediye başkan adayı kim? 2024 DEVA Partisi Bolu adayı Nadir Gürkan Yetkin kimdir?
1000

Yorumlar (25)

Özkan Bulut:

Aile düzeni nasıl azar azar bozuluyor seyredin bakalım sonu nasıl olacak

Yanıtla14491
tolga cem:

Daha bozulacak ne kaldı ki? Allah evlatlarımızı korusun...(BU kadar yanlışlık yanlışlıkla yapılamaz...)

024
Hsn:

Bu çok yanlış bir karar yanlışına yanlış demezsek olmaz,Aile kurumuna dinamit koymaktır bu karar baba farklı soyad anne farklı soyad bunun bir ileri safhasıda çocuklar ikisinden bağımsız istedikleri soyadını almakmı olacak?Bu ne saçma bir karar özgürlükçüyüz demek adına böyle manasız kanunlara gerek yok

Yanıtla19404
MUHAMMET AYDENİZ:

Faydası mı daha çok yoksa zararı mı? Eğer ki faydası daha çoksa tamam kadın kendi soyadını kullansın. Şahsen ben annemin babamdan farklı soyadı kullanmasını istemezdim. Soyadı aileyi TEK PARÇA yapan en büyük bağdır. Bence çok yanlış bir adım ve bu iktidarın özellikle üzerinde durduğu aile kavramının korunması için bu yanlıştan dönülür. Aileyi bir arada tutan bir soyadı vardı ona da el attılar. Çok yazık...

Yanıtla15370
Hasan Baysal:

Özgür VATAN , adı Muhammet olunca senin diline mi düştü. yoksa övmek mi istedin çözemedim. yoksa adı benim uğruna canımı vereceğim peygamberimin adı..

14120
İbrahim Demirel:

Muhammed ismi ne diye rahatsız ediyor sizi Peygamber efendimiz haram yemeyin, yetim öksüz hakkını gözetin, ailenize karşı şefkatli olun, zina yapmayın. Faizden uzak durun, yalan söyleyip, iftira etmeyin diye öğütler verirdi. Bu seni neden rahatsız ediyor. Birileri sana karşı yalan mı söylesin? Sana iftira mi atsın ? hakkını mı yesin istiyorsun?

677
Fenerli :

Son 20 yılda boşanma davaları rekor rekor üstüne süresiz nafaka ve tazminat olmayan boşanma davası dosyası yok. Bu da kadın cinayetlerinin temeli ama herkes 3 maymunu oynuyor. Allah bundan sonraki nesillere yardım etsin

Yanıtla12323
ekrem celebi :

akp nın en onemlı ıcraatlarından bırı aıle yapısını bozmak

Yanıtla14247
Kısmet Uslukılıç:

Bu düzenleme aile birliğine çok zarar verecek ilerleyen yıllarda aile kavramının büyük zarar gördüğü görülecektir bu düzenleme aile için ciddi bir yıkım olacaktır çok yanlış bir karar

Yanıtla9221
welihamza:

sözleşmeli evlilikleri de geçerli sayacak boşanma aşamasında ekleselermiş ya... nafaka sorunu çözüldü mü hayır. aile aile derler ailenin köküne dinamit atan kendileri.

Yanıtla3186
Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title