Haberler

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Güncelleme:
Abone Ol

Elazığ'da deprem köy konutları için çıkılan ihale ortalığı karıştırdı. Konutların yüksek fiyatlarla ihale edilmesi nedeniyle kamunun zarar ettiğini belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol yetkililere tepki göstererek ihalelerin gözden geçirilmesini talep etmişti. Tepkiler sonrası 300 konut yapımını kapsayan iki ihale iptal edildi.

Elazığ'da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından deprem köy konutları için ihaleye çıkıldı. 21/B usulüne göre yapılan ihalede konutların yüksek fiyatlarla ihale edilmesi sonucu kamunun zarar ettiğini ifade eden CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, yetkililere tepki göstererek ihalelerin gözden geçirilmesi talep etmişti. Tepkilerin ardından 300 konut yapımını kapsayan iki ihalenin iptal edildiği öğrenildi.

FİYAT FARKLARI DİKKAT ÇEKTİ

Elazığ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü 21/B (Pazarlık) usulüyle bin 200 hafif çelik köy konutu yapım ihalesini gerçekleştirdi. Yapılan ihalelerde konut ihalelerindeki fiyat farkları dikkati çekti. 200 konut yapımı için en uygun teklif 457 milyon 654 bin 321 lira olurken, 300 konut için verilen teklifler arasında ciddi farklılıklar görüldü. Bir ihalede 300 konut için en uygun teklif 913 milyon 191 bin 95 lira iken, başka bir ihalede bu rakam 909 milyon 800 bin lira oldu. Bu durum, birim fiyat bağlamında ciddi farklılıkların ortaya çıkmasına neden oldu.

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildiCHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol.

"448 MİLYON ZARAR EDECEK"

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, dün yaptığı açıklamada, "Hafif Çelik konutların 1 adeti rekabet olan işte 2 milyon 288 bin TL olurken aynı nitelikte olan diğer bir konut yapımı 3 milyon 44 bin TL'ye ihale ediliyor. Aradaki farkın konut başına yaklaşık 756 bin TL. İhale edilen 300 adet konut ihalesinde aradaki toplam tutar 226 milyon TL. Konut sahibi olmak isteyen bir vatandaşımız 3 milyon 44 bin TL'ye ev sahibi olurken başka bir vatandaşımız ise 2 milyon 288 bin TL'ye ev sahibi olacak kaldı ki burada devletin bütçesinden yaklaşık 448 milyon zarar edecek" ifadelerini kullanmıştı.

TEPKİLER SONRASI İHALELER İPTAL EDİLDİ

Tepkilerin ardından gerçekleşen ihalelerle ilgili iptal kararları çıktı. Meridyen Konut Mühendislik ve Baylaz İnşaat ortaklığının aldığı 921 milyon 966 bin 753 TL'lik 300 adet hafif çelik konut yapım işi ve Dicle Proje İnşaat'ın aldığı 924 milyon 450 bin 759 TL'lik 300 adet hafif çelik konut yapım işi ihalelerinin yüksek fiyatlarla yapıldığı gerekçesiyle iptal edildiği öğrenildi.

Kaynak: ANKA / Yerel

İklim Değişikliği Milletvekili Gürsel Erol Deprem Elazığ Yerel Politika Ekonomi Güncel Haberler

1000

Yorumlar (34)

Aslan Yıldız:

CHP ye oy vermedim ama helal olsun vatan sever bir evlat seni yetiştiren anaya helal olsun

Yanıtla34576
Özcan Özcan:

gerçekleri söylemekten hiç bir zaman çekinilmemeli.Mesela nebati türkiye cumhuriyeti devletinin gelmiş geçmiş en kaliteli h ve maliye bakanıdır.Adam tam bir deha.

14334
sade vatandaş:

yılardır frsatını buldukça devamlı devletin milletin malını çalan çırpan eşe dosta yandaşa peşkeş çeken israf eden bunlara arka çıkan kul millet yetim hakkı yiyorlar diyorum bunlar buzdağının görünen yüzü içinde Allah korkusu olan bir müslümanın kabul etmeyeceği şeyler o yüzden bu ülkenin insanları yokluk sefalet içinde yalnızca bir avuç insan bu ülkenin kaymağını yiyiyor

561
Ömer:

Yaparsa Ak Parti yapar. Yaşa Reis.

66
hasan kaçan:

tamamda aynı metrekarede hafif .elik evi kendimiz yaptırsak 1,2-1,5 milyon civarında. devlet neden bu fiyata mal ediyor? toptan olduğu için daha ucuz olması gerekirken 2 katı daha pahalı.

Yanıtla5316
Muharrem Hozar:

Yemeye doyamadılar

Yanıtla12220
Seko Seko:

Deprem zamanı sadece biz gurbetçilerin insanlara ev yapılsın diye gönderdigimiz yardım paraları ile 1000 tane köy kurulurdu halktan almanda sadece hollandada 100 milyon euro ya yakın toplandı gerisini siz düşünün bence en az 5 milyar tl rahat girmiştir herkes elinden geldigince gönderdi

225
mesut akay:

Sanki villa yaptırıyor kaç m2 sanki bu evler.

Yanıtla4179
Ahmet Dimli:

haberi anlayamadım yüksek fiyattan ihale etti kamuyu zarara uğrattı diyor yani devlet evleri yüksek fiyata satıyor olmalı o halde nasıl zarar ediyor anlayamadım bir tutarsızlık var

Yanıtla6513
Nuri Aga:

La beyni fındık kadar olan arkadaşım. Yani diyor ki haberde normal de atıyorum 1 milyonluk evi, 3 milyondan ihale etmişler özel şirketlere. Anladın....

749
Tüm 34 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title